ADS Web Tasarım & Reklam Ajansı

Garantili Profesyonel Hizmet

SSL Nedir, Nasıl Çalışır?

SSL Nedir

SSL Nedir, Nasıl Çalışır? Web Tasarıma Etkisi

Özellikle alışveriş sitelerinde çokça karşılaşılan SSL Secure Socket Layer kelimelerinin kısaltılmışıdır ve SSL nedir sorusuna ilk anda yanıt verir. Secure soket layer – güvenli giriş katmanı olarak dilimize çevrilmiştir. İnternet yazılımları konusunda çok tanınan bir firma olan Netscape tarafından ilk kez geliştirilimiş bir güvenlik prosedürüdür. Kişisel bilgilerin gizliliğini ve güvenliğini sağlamaya yöneliktir. İnternet üzerinden yapılan veri alışverişlerinde sunucu ile isteyen taraf arasındaki iletişimi şifreler ve bütünlük yaratır.

Biraz daha teknik bilgi vermek anlamında SSL’in web sunucuları yani server ile tarayıcılar yani browser arasında iletişimi sağlayan bir algoritma, bir iletişim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Milyonlarca web sitesinde güvenliği sağlamak için kullanılır. Sunucu tarafında olan bir anahtar (private key) ve alıcı tarafında olan bir sertifika (public key) üzerinden işlem yapılmaktadır.

Sistem digital kodlama üzerinden çalışmaktadır. (Kodlama bu yüzden geleceğin işi olarak tanımlanıyor.) Sizin bilgisayarınızla iletişime geçmek isteyen kişi public key kullanarak size güvenli bir şekilde mesajı iletir. Böylece haberleşen tarafların kimlikleri doğrulanmış olur. SSL secured kavramı bugün için internet iletişiminin ayrılmaz kavramlarından biridir.

E-Ticaret Ortamında Çok Kullanılıyor

Kişisel verilerin gizliliği internet ortamında gerek ve şart düzeyde ele alınıyor. Güvenliği sağlayan unsurların arasında da SSL başta gelmektedir. Hem sitenin hem de kullanıcının güvenliği sağlanmaktadır. SSL sertifikası Google tarafından da zorunlu tutulan kriterler içindedir.

Bir çeşit SEO uygulaması olarak kabul edilmektedir. Siteniz güvenli ise Google aramalarında şansınız fazlasıyla artar. Bu da e-ticarete yönelenler için çok önemli bir avantaj demektir. (E-ticaret sitelerini ziyaret edenlerin yüzde yüze yakın kısmı ilk sayfada yer alan isimlere bakarlar.)

SSL aynı zamanda e-posta (e-mail) trafiğini de güvence altına almıştır. Böylece saldırganlar sizin elektronik postalarınıza erişemez. (İşin burasında SSL korumasının hacker adı ile bilinen internet korsanlarının baş hedefi olduğunu tahmin etmek etmek güç değildir.

Fakat SSL açığı bulmak zor iştir.) Bu güvenlik protokolü de kendini yenilemektedir. Örneğin TLS geliştirilmiş yeni bir versiyondur ve yaygın biçimde kullanılmaktadır. Fakat alışılageldiği gibi, bütün güvenlik sertifikaları artık SSL olarak bilinmektedir. İlk kez 1994 yılında Netscape tarafından SSL 1.0 versiyon olarak piyasaya verilen güvenlik sistemi yirmi beş yıl içinde kendini katlayarak gelişti.

Bugün için bir kullanıcıdan daha fazla derecede bilgisayar dünyası ile ilgilenenler Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari, Chrome gibi web tarayıcılarının SSL protokolünü desteklediğini, en çok satılan SSL sertifikaları olarak da Comondo SSL, Rapid SSL, Thawte, Symantec, Certum gibi isimlerin tercih edildiğini bilmektedirler.

SSL Çeşitleri Nelerdir?

Alan adı doğrulama (DV), kurumsal dğrulama (OV) ve genişletilmiş doğrulama (EV) olarak genel anlamda yanıtlayabileceğimiz bu soru internetin kendine özgü dünyasında bir adım daha atmamızı sağlar. Örneğin alan adı sadece adınızı doğrularken kurumsal doğrulama fiziksel adres ve telefon numarası gibi hususlarda gerçek bir organizasyon olup olmadığınızın sağlamasını yapar. Genişletilmiş doğrulamada ise meşru bir işin olduğu belgelenmiş olur.

Call Now ButtonHemen Ara.